LIETUVA - TIČINAS
500 metų bendros istorijos: vietovės, žmonės ir menas
tarp Didžiosios kunigaikštystės ir Šveicarijos
Longis, Gvidas Antonijus (1691–1756)
Longhi Guido Antonio
Architektas, kilęs iš garsios Vidžu miestelio Longių giminės, stačiusios Romos SS. Ambrogio e Carlo al Corso baziliką su antru didžiausiu kupolu mieste po Vatikano Šv. Petro. Lenkijoje-Lietuvoje gyveno ir dirbo XVIII a. 5 dešimtmetyje, proteguojamas įtakingų šiame krašte įsitvirtinusių tėvynainių ir giminaičių, ypač karaliaus architekto Džakomo Fontanos (1710–1773), kurio tėvas Džuzepė Džakomas buvo kilęs iš Mendrizijaus. Kontekstui, pirmoji G. A. Longio tėvo žmona buvo iš Valsoldos, kurios architektai XVII-XVIII a. buvo įsitvirtinę Lenkijoje-Lietuvoje ir pratę proteguoti giminaičius, o Lenkijos-Lietuvos valdovo architekto K.A. Bajaus (Maljazas) brolis gyveno tame pačiame Vidžu miestelyje ir buvo artimai susigiminiavęs su Longiais.
G. A. Longis projektavo tuo metu Europoje avangardu laikytame rokoko stiliuje. Jo sukurtos banguotos fasado linijos, specifiniai lankstyti ornamentai, langų formos ir nišos buvo novatoriškos ne tik Lenkijoje-Lietuvoje bet ir gimtajame Lombardijos-Šveicarijos pasienyje. Jam priskiriama Švč. Trejybės bažnyčia Krėmoje (Lombardija) ir keli nedideli objektai gimtajame Vidžu miestelyje. Lenkijoje svarbiausias ir įspūdingiausias kūrinys yra Švč. Trejybės bažnyčia (1740-1745) Kobylkoje, šalia Varšuvos. Sakoma, kad būtent čia buvo įkūnytos pačios laisviausios ir avangardiškiausios to laikotarpio rokoko formos.
M. Karpowicz teigia, kad G. A. Longio braižas buvo per daug inovatyvus ne tik Lenkijai ir bet ir gimtajame krašte, todėl ten sėkėjų nebuvo. Šio meno istoriko nuomone, novatoriški tokios architektūros bruožai puikiai prigijo Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje, virsdami neatsiejama Vilniaus baroko dalimi. Tai buvo tokios detalės kaip "permatomi" ir aukšti į viršų plonėjantys bažnyčių bokštai, langų ir ertmių nišos, specifiškai išlankstyti arkų ir ertmių rėmai, o taip pat "banguojantys" fasadai.
M. Karpowicz argumentuotai įrodinėja, kad Longis galėjo suprojektuoti bent prie keturias LDK žemėse pastatytas bažnyčias: Polocke, Ivenčiuje, Minske ir Vilniuje. Tačiau pripažįsta, kad architektais galėjo būti ir kiti žmonės, kilę nuo Lugano ežero pakrančių arba vietiniai, paveikti Longio idėjų. Deja, dėl šaltinių trūkumo, tiksliai negalime nurodyti architektų pavardžių.
Objektai LDK teritorijoje, prie kurių sukūrimo bent dalinai prisidėjo:
Ivenčius (Івянец): *Pranciškonų bažnyčia
Minskas: *Katedra (buv. Bernardinių bažnyčia)
Polockas: *Šv. Sofijos katedra
Vilnius: *Vizitiečių Švč. Jėzaus širdies bažnyčia
Paaiškinimai:
Paryškinti objektai išliko iki mūsų dienų
Jei pavadinimas parašytas normaliu šriftu - objektas neišliko
* - spėjama autorystė
Su asmeniu susijusi literatūra:
-
Karol Guttmejer, Guido Antonio Longhi. Działalność architektoniczna w Polsce, Warszawa 2006.
-
Mariusz Karpowicz, Wileńska odmiana architektury XVIII wieku, Warszawa 2012.